Tłoczenie

Do tłoczenia części w małych, średnich i dużych seriach można zastosować kilka rodzajów pras, mechanicznych, pneumatycznych lub hydropneumatycznych. Tłoczenie to technika stosowana w szerokiej gamie zastosowań, w przypadku której znaczenie ma wiele parametrów.

 

Podobnie jak w przypadku naszych pras do montażu, cięcia, gięcia i nitowania, EMG projektuje prasy modyfikowalne, aby dostosować je do różnych rodzajów produkcji, a także bezpieczeństwa i komfortu operatora na jego stanowisku pracy, biorąc pod uwagę każdy ze specyficznych parametrów swoich klientów.

 

Formowanie części na zimno za pomocą prasy mechanicznej

 

Prasowanie mechaniczne to proces kształtowania części, w tym celu wykorzystuje się  prasy mimośrodowe i odpowiednie oprzyrządowanie. Zasada opiera się na odkształceniu plastycznym materiału (głównie metalu), odkształcenie polega na rozciągnięciu lub obkurczeniu arkusza w celu uzyskania pożądanego kształtu.

 

Rozróżniamy prasowanie na zimno - wykonywane za pomocą pras oferowanych przez EMG -, które się przeprowadza przy standardowych temperaturách oraz prasowanie na gorąco, które się przeprowadza na detalu rozgrzanym do  temperatury około 800 °C  dla standardowej stali.
 
Prasowanie na zimno jest najczęściej stosowaną metodą wytwarzania dużych lub bardzo dużych ilości produktów wymagających prostej jednoosiowej siły działania. W rezultacie uzyskuje się bardzo niski koszt operacji przy dużej wielkości produkcji w bardzo krótkim czasie. Instalacja prasy jest bardzo szybka i umożliwia rozpoczęcie produkcji po jej zainstalowaniu i wyregulowaniu na stole warsztatowym prasy.

 

Prasowanie na zimno może być realizowane na prasach pneumatycznych (moc do 6 ton), lub na prasach hydropneumatycznych (moc do 30 ton), ale przy produkcji wielkoseryjnej najbardziej odpowiednie są prasy mimośrodowe. Ich wytrzymałość i prędkość pozwalają osiągnąć wyższą produktywność niż w przypadku pras pneumatycznych czy hydropneumatycznych.
 

Na prasie można ustawić wiele parametrów w celu dostosowania narzędzi (stempli, matryc itp.) wymaganych w procesie produkcji i uzyskania dokładnego nacisku, który ograniczy ryzyko pęknięcia całej lub części powierzchni tłoczonych części.

 

Głębokość gęsiej szyi, prześwit, prędkość opadania i skok są ważnymi parametrami, dla których możemy dostarczyć szczegółowych informacji, gdy zastanawiasz się, którą prasę wybrać do tłoczenia części wykonanych z różnych materiałów o różnej wytrzymałości i elastyczności.

 

Dostosowujemy nasze obrabiarki tak, aby tłoczone przedmioty przybierały pożądany kształt, grubość i średnicę przy minimalnej liczbie odrzutów. Proste w obsłudze, nasze prasy są solidne i gwarantują nienaganną produkcję, nawet w przypadku dużych serii produkcyjnych.

 

Na życzenie klienta prasy mechaniczne EMG mogą być wyposażone w specjalne adaptacje wymagane do optymalizacji produkcji.

Kilka przykładów możliwego specjalnego wyposażenia pras EMG: 

 

Możemy dostosować nasze prasy do Twojej działalności, maksymalnie usprawniając proces tłoczenia, zapewniając jednocześnie operatorowi maksymalny komfort na stanowisku pracy :

 

  • Dolny i/lub górny system wyrzutu (pneumatyczny nebo mechaniczny) przeznaczony do usunięcia elementu lub  pozostałości.
  • Układ smarowania, smarowanie dla każdej wykonywanej operacji prasy.
  • Nadmuch sprężonego powietrza.
  • System dostarczania materiału przed i po wycięciu. 
  • Oczyszczenie nacięcia narzędziem.
  • Drzwi automatyczne, które chronią operatora podczas operacji.
  • Kontrola usunięcia wyprodukowanych elementów lub odpadów.
  • Specjalne bariery przeznaczone do danej geometri produkowanych detali.
  • Automatyczne, inteligentne bariery, które zapewniają bezpieczeństwo operatora i automatyzują uruchomienie cyklu pracy prasy.
  • Możliwość zmiany prędkości, z jaką suwak porusza się przed uderzeniem. Po wybraniu prędkości jest ona stała podczas uderzania.
  • Przystosowanie automatu mogącego sterować prasą w zależności od sterowania całą linią produkcyjną, której jest częścią.

 

Możliwe jest również zmienianie prędkości, z jaką porusza się suwak przed uderzeniem lub dostosowanie sterownika PLC, który będzie w stanie zarządzać prasą zgodnie z jej środowiskiem w złożonej linii produkcyjnej. Możemy również sprostać Twoim specyficznym potrzebom, projektując dla Ciebie specjalną maszynę i sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb.

 

Zalety i wady tłoczenia blach.

●  Zalety tłoczenia blach w przemyśle motoryzacyjnym

Tłoczenie blach jest niezbędnym procesem w przemyśle motoryzacyjnym. Precyzja i szybkość produkcji mają kluczowe znaczenie. Główne zalety tłoczenia są następujące:

- Niższe koszty produkcji: Przy użyciu pras mechanicznych lub hydropneumatycznych możliwe jest produkowanie części w dużych seriach przy niskich kosztach jednostkowych.

- Wysoka precyzja: Narzędzia takie jak matryce i stemple mogą być używane do tworzenia złożonych kształtów o doskonałej jakości i jednolitej grubości blachy.

- Elastyczność materiałowa: Tłoczenie może być stosowane do różnych rodzajów metalu. Stal miękka, aluminium i stal nierdzewna mogą być głęboko tłoczone, w zależności od wymagań projektu.

- Optymalizacja procesu: szybkość nowoczesnych maszyn oznacza, że można spełnić wymagania wysokonakładowych linii produkcyjnych.

 

●  Wady i ograniczenia tłoczenia blach

Tłoczenie napotyka jednak na znaczące ograniczenia, których należy być świadomym, takie jak zużycie matryc i stempli poddawanych wysokiemu ciśnieniu, potrzeba dodatkowej technologii w celu przezwyciężenia ograniczeń dotyczących tłoczenia niektórych kształtów geometrycznych oraz potencjalnie wysokie koszty związane z projektowaniem określonych narzędzi.

 

Kluczowe etapy procesu tłoczenia blach

Przygotowanie i zaprojektowanie operacji tłoczenia blachy opiera się na analizie potrzeb, podczas której definiowane są specyfikacje części (kształt, grubość, materiały) oraz możliwy projekt narzędzi do tłoczenia, podczas którego należy wziąć pod uwagę parametry takie jak wytrzymałość blachy lub głębokość gęsiej szyi prasy.

 

Wybór prasy zależy od materiału i wielkości produkcji. W EMG oferujemy :

- Prasy mechaniczne ze względu na ich moc i zdolność do produkcji dużych ilości części,

- prasy hydropneumatyczne zapewniające ultraprecyzyjną kontrolę do 100 ton,

- prasy pneumatyczne o nacisku do 6 ton.

 

Różne fazy procesu tłoczenia blach

Istnieją cztery główne etapy procesu tłoczenia blach: mocowanie arkusza, formowanie, wyrzucanie i wreszcie kontrola jakości. Po umieszczeniu arkusza na matrycy jest on dociskany do formy. Ciśnienie jest określane w zależności od materiału, który ma zostać wytłoczony i używanej prasy. Wyprodukowane części mogą być następnie wyrzucane za pomocą pneumatycznego lub mechanicznego systemu wyrzucania. Chociaż nasze prasy są projektowane z myślą o optymalnych wynikach, kontrola jakości zapewnia zgodność produkowanych części lub serii części.

 

Najnowsze zastosowania i innowacje w tłoczeniu blach

Operacje tłoczenia są często niezbędne w przemyśle lotniczym. Technika ta spełnia wymagania dotyczące precyzji części, których głównymi właściwościami są wytrzymałość i niska waga. Mechaniczne i hydropneumatyczne prasy EMG, wyposażone w wysoce precyzyjne narzędzia, umożliwiają produkcję złożonych komponentów z zachowaniem ścisłych tolerancji wymaganych w tym najnowocześniejszym sektorze.

 

Prasy do tłoczenia są integralną częścią dzisiejszych innowacji technologicznych. W EMG oferujemy specjalne projekty, aby spełnić wymagania naszych klientów, na przykład w celu stworzenia linii produkcyjnej, do której można wstawić prasę. Niezależnie od zastosowania, nasze zespoły techniczne pomogą w wyborze prasy.